شنبه تا پنجشنبه 9 الی 17

مگا تریدر

مزایای استفاده از دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز

مزایای استفاده از دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز
5/5 - (1 امتیاز)

در ادامه مبحث معرفی انواع دستگاه های صنعتی میوه خشک کن، قصد داریم به معرفی دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز بپردلزیم. برای آشنایی با این دستگاه با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

استفاده از میوه و سبزیجات خشک به‌دلیل مزایای متعدد و زیاد، یک رسم و عادت قدیمی و دیرینه در بین انسان‌ها است. میوه‌های خشک به‌عنوان یکی از تنقلات سالم و لذیذ شناخته می‌شوند که خواص زیادی نیز دارند. انواع سبزیجات خشک نیز به‌دلیل استفاده سریع و آسان در آشپزی بین عموم مردم محبوبند. اما همه این مزایا زمانی کامل می‌شوند که میوه‌ها و سبزیجات خشک با کیفیت باشند.

نحوه تهیه میوه و سبزیجات خشک نیز تاثیر بسیاری بر این کیفیت دارد. امروزه میوه‌های خشک را با دستگاه‌های صنعتی و خانگی بزرگ و کوچک تهیه می‌کنند و دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین آن‌ها است.

 

میوه های خشک
میوه های خشک شده در دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز

 

دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز چیست؟

دستگاه میوه خشک‌کن مادون قرمز نوعی دستگاه پیشرفته مجهز به لامپهای حرارتی تشعشعی است که با تابش طیف نوری مرئی قرمز تا مادون قرمز، میوه‌ها و سبزی‌ها را خشک می‌کند. تابش امواج مادون قرمز به میوه‌ها، باعث خشک شدن آن‌ها با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر می‌شود. این امواج توسط سطح میوه‌ها و سبزیجات جذب شده و منجر به خشک شدن آب درون آن‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه میوه‌ها و سبزیجات حجم آب زیادی را درون بافت خود دارند، فرآیند خشک‌کردن آن‌ها معمولا زمان‌بر است و همین زمان‌بر بودن، بر کیفیت محصول نهایی تاثیر منفی خواهد داشت. خشک کردن میوه با روش‌های حرارتی باعث می‌شود که سطح میوه خشک شود و چیپس‌های میوه سفت و نامرغوب باشند.

 

نحوه عملکرد دستگاه میوه خشک کن مادون قرمز

 

بدنه انواع دستگاه خشک کن
نحوه عملکرد دستگاه میوه خشک کن مادون قرمز

 

امواج مادون قرمز یا امواج فرو سرخ، از دسته امواج الکترومغناطیسی‌اند که در برخورد با اجسام مختلف حرارت آن‌ها را افزایش می‌دهند. (امواج مایکرویو نیز در بین امواج الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند).

تکنولوژی به‌کار بردن امواج مادون قرمز در صنایع مختلف جهت گرمابخشی به اجسام، از نحوه عملکرد خورشید الهام می‌گیرد. امواج مادون قرمز گروهی از پرتوهای نامرئی خورشیدند که منجر به گرم شدن فضا و اجسام می‌شوند. همین امواج باعث می‌شوند وقتی در مقابل خورشید می‌ایستیم احساس گرما کنیم.

 

تکنولوژی مادون قرمز برای خشک کن ها

از امواج مادون قرمز در صنعت استفاده‌های مختلفی می‌شود و دستگاه‌های خشک کن نسل جدید یکی از آن‌ها است. از دستگاه‌های خشک کن مادون قرمز برای خشک کردن سریع رنگ در صنایع مختلف مانند خودروسازی نیز استفاده می‌شود.

تکنولوژی تمامی خشک‌کن‌های مادون قرمز مانند هم است و در آن‌ها از لامپ‌های حرارتی تشعشعی استفاده می‌شود. در واقع دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز عملکردی مشابه مایکروفر دارد اما پیشرفته‌تر و تخصصی‌تر.

 

مزایای استفاده از دستگاه میوه خشک کن مادون قرمز

گفتیم که در دستگاه خشک ‌کن میوه مادون قرمز، از طریق تابش پرتو‌های الکترومغناطیسی مادون قرمز حرارت دهی متناوب به سطح میوه‌ها و سبزیجات صورت می‌گیرد. این نوع حرارت‌دهی باعث می‌شود که دمای سطحی محصول ثابت نگه داشته شود و فرآیند خشک شدن میوه و سبزیجات یک‌دست‌تر و سریع‌تر پیش رود.

 

مزایای استفاده از دستگاه میوه خشک کن مادون قرمز
مزایای استفاده از دستگاه میوه خشک کن مادون قرمز

 

از مزایای استفاده از دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز و این تکنولوژی نوین در تهیه میوه و سبزی خشک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بیشتر و صرفه‌جویی در زمان
 • صرفه‌جویی در انرژی به واسطه افزایش سرعت فرآیند خشک کردن میوه و سبزیجات و عدم نیاز به استفاده از سوخت‌های فسیلی (گاز و گازوئیل)
 • افزایش کیفیت میوه و سبزیجات خشک (بافت نرم‌تر) و احساس تازگی در محصول به‌دلیل گرمادهی متناوب
 • حفظ مواد مغذی و ویتامین‌های میوه‌ها و سبزیجات به‌دلیل سرعت بیشتر فرآیند خشک شدن
 • حفظ بو و رنگ طبیعی میوه‌ها به‌دلیل تمیزتر بودن بیشتر عملکرد دستگاه و عدم دخالت حرارت ناشی از شعله گاز یا گازوئیل
 • امکان تهیه میوه‌های خشک طعم‌دار و حفظ طعم افزودنی‌ها در آن‌ها به‌دلیل کیفیت بهتر فرآیند خشک‌شدن آن‌ها

همین مزایا و مهم‌تر از همه صرفه‌جویی در وقت و انرژی باعث شده است تا از دستگاه‌های خشک‌کن مادون قرمز برای فرآیندهایی مانند خشک کردن، بلانچینگ، پاستوریزاسیون، استریلیزاسیون، برشته کردن، پخت و انجمادزدایی مواد غذایی مختلف در صنایع غذایی استفاده ‌شود.

 

تفاوت دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز و دستگاه‌های مشعلی

به‌طور کلی عمده مشکل خشک‌کن‌های حرارت مستقیم که توسط شعله و حرارت آن به سطح میوه‌ها گرما رسانده و آب آن‌ها را تبخیر می‌کنند، عدم حرارت‌دهی یک‌دست به میوه‌ها و در نهایت ناهم‌گونی میزان رطوبت باقی مانده در محصول نهایی است.

میوه‌های خشک شده از این طریق معمولا یکدست خشک نمی‌شوند و برخی از قسمت‌های آن‌ها نرم‌تر باقی می‌ماند و بعضی از قسمت‌ها آنقدر خشکند که حتی قابل خوردن نیستند. گاهی میزان آب باقی مانده در بخش‌هایی که تازه‌تر و نرم‌ترند در حدی است که فساد محصول به‌ اصطلاح خشک شده را نیز همراه دارد.

در نتیجه این روش باعث وجود دور ریز در محصول نهایی نیز می‌شود. ضمن اینکه دستگاه‌های خشک‌کن حرارت مستقیم که به آن‌ها دستگاه‌‌های مشعلی نیز می‌گویند ایجاد آلودگی محیطی می‌کنند و برای محیط زیست نیز مضرر محسوب می‌شوند.

 

خشک کردن میوه با دستگاه های مختلف
خشک کردن میوه با دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز

 

سخن پایانی

در نهایت باید گفت، استفاده از تکنولوژی در جای‌جای زندگی بشری مزایای بسیاری را همراه داشته است. دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز با نتایج مثبت و فواید بسیار یکی از مصادیق این حقیقت محسوب می‌شود.

دستگاه‌ خشک‌کن میوه مادون قرمز در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شود و قابلیت استفاده در فضای متفاوت را دارد. بنابراین می‌توان از آن‌ها برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک و بزرگ استفاده کرد و تولید محصول باکیفیت توسط دستگاه خشک‌کن میوه مادون قرمز به‌نوعی تضمین موفقیت این کسب و کارها خواهد بود.

 

با مطالعه مقاله قیمت دستگاه میوه خشک کن صنعتی با عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی انواع دستگاه های میوه خشک کن آشنا شوید.

 

سوال های متداول

قیمت یک دستگاه میوه خشک کن به چه عواملی بستگی دارد؟

 • ظرفیت دستگاه، مدل دستگاه و ویژگی هایی که دستگاه مورد نظر دارا می باشد از جمله عواملی هستند که در قیمت نهایی یک دستگاه تاثیرگذارند.

بهترین جنس دستگاه های میوه خشک کن چیست؟

 • جنس بدنه در انواع دستگاه‌ میوه خشک‌کن خانگی و صنعتی متفاوت است. در واقع هیچ دستگاه خشک‌کن میوه صنعتی را در هیچ ابعاد و کیفیتی با جنس پلاستیک مشاهده نمی‌کنیم اما بسیاری از دستگاه‌های خشک‌کن میوه خانگی از جنس پلاستیکند. البته که این پلاستیک باید در نهایت قابلیت پذیرش گرما و تبادل گرمایی بالا را داشته باشد. اما در عین حال بهترین جنس بدنه دستگاه میوه خشک کن معمولا استیل است.

چرا مگاتریدر را برای خرید انواع دستگاه خشک کن انتخاب کنیم؟

 • شرکت مگاتریدر بیشتر از ده سال است که در زمینه طراحی و تولید انواع دستگاه های خشک کن میوه در ایران مشغول به فعالیت است. محصولات تولیدی ما به کشورهای مختلفی صادر می شوند و رضایت تمام مشتریان را به همراه داشته اند.
  کارشناسان ما در زمینه کسب وکارهای مرتبط با این دستگاه ها و راهنمای خرید می توانند خیلی خوب شما را راهنمایی کنند و این ناشی از تجربه و تخصص آنهاست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی

برچسب ها

پست های اخیر

محصولات ما

Call Now

تماس با ما

آخرین اخبار و مقالات

چت از طریق واتس اپ